Ledinaire floodlight BVP154 LED10/840 PSU 10W VWB MDU CE
Compare
Category: Tags: , , , , , , , , , Product Brand:
General Information
Lamp family code
LED10  [ LED Module 1000 lm]
Light source color
840 neutral white
Light source replaceable
No
Number of gear units
Driver/power unit/transformer
Power supply unit
Driver included
Yes
Optical cover/lens type
Clear glass
Luminaire light beam spread
100°
Embedded control
Movement detection unit
Control interface
Connection
Flying leads/wires
Cable
Cable 1.0 m without plug
Protection class IEC
Safety class I
Flammability mark
CE mark
CE mark
ENEC mark
Warranty period
3 years
Optic type outdoor
Very wide beam angle 100°
Constant light output
No
Number of products on MCB of 16 A type B
220
EU RoHS compliant
Yes
Light source engine type
LED
Light Technical
Upward light output ratio
0
Standard tilt angle posttop
Standard tilt angle side entry
Operating and Electrical
Input Voltage
220 to 240 V
Input Frequency
50 or 60 Hz
Initial CLO power consumption
– W
Average CLO power consumption
– W
End CLO power consumption
Inrush current
0.54 A
Inrush time
0.0054 ms
Power Factor (Min)
0.7
Controls and Dimming
Dimmable
Mechanical and Housing
Housing Material
Aluminum die cast
Reflector material
Polycarbonate
Optic material
Polycarbonate
Optical cover/lens material
Glass
Fixation material
Steel
Mounting device
Mounting bracket adjustable
Optical cover/lens shape
Flat
Optical cover/lens finish
Clear
Overall length
150 mm
Overall width
35 mm
Overall height
160 mm
Effective projected area
0.018 m²
Color
Aluminum and gray
Dimensions (Height x Width x Depth)
160 x 35 x 150 mm (6.3 x 1.4 x 5.9 in)
Approval and Application
Ingress protection code
IP65  [ Dust penetration-protected, jet-proof]
Mech. impact protection code
IK07  [ 2 J reinforced]
Surge Protection (Common/Differential)
Surge protection level until 2 kV
Initial Performance (IEC Compliant)
Initial luminous flux (system flux)
1050 lm
Luminous flux tolerance
+/-10%
Initial LED luminaire efficacy
105 lm/W
Init. Corr. Color Temperature
4000 K
Init. Color Rendering Index
80
Initial chromaticity
<7 SDCM
Initial input power
10 W
Power consumption tolerance
+/-10%
Init. Color Rendering Index Tolerance
+/-2
Over Time Performance (IEC Compliant)
Control gear failure rate at median useful life 50000 h
10 %
Lumen maintenance at median useful life* 50000 h
L70
Application Conditions
Ambient temperature range
-25 to +40 °C
Maximum dim level
Not applicable
Product Data
Full product code
Order product name
BVP154 LED10/840 PSU 10W VWB MDU CE